Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Şarj miktarı ve Beygir konusunda bilgi

Otomobil tam şarj olduğu zaman 400 beygir olduğu söyleniyor şarjı %20 ye düştüğü zaman aynı gücü verecek mi güç kaybı oluyor mu?

Cevap
Elektrikli motorlarında, besleme voltajına bağlı olarak genellikle aşağıdakine benzer bir çekiş gücü eğrisi tayfı elde ediliyor. Togg'un kullandığı PMSM tipi motorlar için birebir bulamadım ancak genel davranış üç aşağı beş yukarı böyle olur:

1685086807761.png

Bunun yanında araç batarya setinin her bir hücresi, nominal voltaj denilen, tam doluluktan tam boşalmaya kadar süreç için ortalama bir voltaj değerine sahiptir. Bu değer ortalama kullanım voltajına karşılık gelir.

Togg araçlarda ülkemizdeki fabrikalarda üretilecek bataryanın hücreleri 3,6 volt nominal voltaja sahip olacak diye açıklanmıştı. Aracın çalışma voltaj aralığı 300 - 600 volt diye biliyorum ancak kaynağını hatırlayamadım.

Bu...
Elektrikli motorlarında, besleme voltajına bağlı olarak genellikle aşağıdakine benzer bir çekiş gücü eğrisi tayfı elde ediliyor. Togg'un kullandığı PMSM tipi motorlar için birebir bulamadım ancak genel davranış üç aşağı beş yukarı böyle olur:

1685086807761.png

Bunun yanında araç batarya setinin her bir hücresi, nominal voltaj denilen, tam doluluktan tam boşalmaya kadar süreç için ortalama bir voltaj değerine sahiptir. Bu değer ortalama kullanım voltajına karşılık gelir.

Togg araçlarda ülkemizdeki fabrikalarda üretilecek bataryanın hücreleri 3,6 volt nominal voltaja sahip olacak diye açıklanmıştı. Aracın çalışma voltaj aralığı 300 - 600 volt diye biliyorum ancak kaynağını hatırlayamadım.

Bu nominal voltajın etrafında dağılacak şekilde, çeşitli kullanım senaryolarında hücrelerin voltaj seyri değişkenlik gösterecektir.

Bu yüzden araç bataryaları, yekpare büyük hücreden değil çok sayıda küçük hücreden oluşur. Değişik güç taleplerine göre, batarya'nın işletim sistemi doluluk seviyesi haliye doruk voltajı daha yüksek olan hücrelerden beslemeyi devreye alır. Sabit güç kullanımında daha düşük doluluk seviyesindeki hücrelerden de besleme almaya başlar.

Sizin sorunuzun tam cevabı, togg'un nasıl bir batarya işletim sistemine sahip olduğu, hücrelerin kesin güç - akım değerleri v.s bilgilerin öğrenilmesi ile ancak alınabilir.

Yine de genel geçer kavramlara bakarak, tam doluluk seviyesinden uzaklaşıldıkça, batarya sisteminin olası yüksek güç talebi için rezerve edeceği yüksek doluluktaki hücrelerin sayısı da azalacağından; aracın çekiş değerlerinde bataryanın doluluk seviyesi ile birebir orantılı olmasa bile, %50 seviyesinin altına inildiğinde etkisini gösterecek bir azalmanın yaşanacağını öngörebiliriz.

Düşük batarya seviyelerinde aracın şar edilene kadar agresif güç talebi yaratacak şekilde performanslı kullanılmaması tavsiyesinin arkasında da bu sebep yatar.

Cevap

Otomobil tam şarj olduğu zaman 400 beygir olduğu söyleniyor şarjı %20 ye düştüğü zaman aynı gücü verecek mi güç kaybı oluyor mu?
Motorun besleme voltajı batarya voltajından bağımsız olduğundan güç kaybı yaşanmaz. Lakin boşa yakın bataryadan yüksek amper çekmek batarya sağlığı açısından iyi değil. Bu yüzden boş batarya ile performans kullanım tavsiye edilmez.

Motorun besleme voltajı batarya voltajından bağımsız olduğundan güç kaybı yaşanmaz. Lakin boşa yakın bataryadan yüksek amper çekmek batarya sağlığı açısından iyi değil. Bu yüzden boş batarya ile performans kullanım tavsiye edilmez.
kısa süreli yüksek güç talepleri her koşulda tampon regülatörler görevi gören sistemler ile karşılanabilir ancak soru sahibinin demek istediği sürekli dipgaz durumunda ne olur gibi anladım.

Bu durumda bataryaların motorun beslemesini hücrelerin voltaj seyrinden tam olarak sürekli soyutlayan bir sistem var mı onu bilmiyorum.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Kullanıcılar
9,983
Son üye
oguzo