TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sakarya’da TOGG’un En Kritik Parçası Batarya Üretiliyor

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225
Sakarya Üniversitesine, İhlas Haber Ajansı’nın batarya teknolojisi hakkında yaptığı haberin sonucunda sunulan rapor, hem uluslararası hem de ulusal anlamda halkın dikkatini çekti.

Bataryalar hakkında yapılan gelişmeler için Sakarya Üniversitesi Araştırma-Geliştirme Uygulama Merkezi (SARGEM) bünyesinde eğitim veren Dr. Öğr. Üyesi Mahmud Tokur ile bir röportaj yapıldı. Bu röportajda dikkat çeken en önemli kısım ise, Sakarya Üniversitesi Araştırma-Geliştirme Uygulama Merkezi (SARGEM) tarafından üretilen 10 yıllık batarya için, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiği ve yerli araç olan TOGG’da kullanılabileceği fikrinin belirtilmesiydi.

Aynı zamanda üretilen bu bataryalar için, Dr. Öğr. Üyesi Mahmud Tokur yapmış olduğu açıklamada, “TOGG için açıklanan elektrot ve torba batarya teknolojisi için gerekli olan bataryanın, Sakarya Üniversitesi bünyesinde 10 yıldır üretiyoruz.” cümlesi de dikkat çekti. "Türkiye’nin Batarya Alımında Dışa Bağımlılığı Minimum Düzeyde Tutulacak"
Türkiye’nin Batarya Alımında Dışa Bağımlılığı Minimum Düzeyde Tutulacak
Batarya üretimi için, 2012 yılından beri aktif bir şekilde çalışan Ar-Ge çalışmaları kapsamında birçok farklı malzemenin de üretildiği kaydedildi. Bu malzemelerin başında ise; hammaddeler il başta yer alırken, pilin üretimi ve imalat süreçlerinin değerlendirilmesinde kullanılan geri dönüşüm faaliyetleri olduğu bildirildi.

Bu kapsamda öncelikle pil üretimine ağırlık verilerek; yerli üretimin esas alınması bu sayede ise dışa bağımlı olarak gerçekleştirilen batarya alımının azaltılmasının temel amaç olduğu belirtildi. Dışa bağımlılık konusuna ilişkin olarak SAÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ile SAÜ Araştırma ve Uygulama Merkezi içerisinde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Mahmud Tokur tarafından yapılan açıklama ise dikkat çekti.

Bu açıklamaya göre ülkemizde satışı planlanan TOGG markası aracın bataryası için yeterli düzey ve beceriye sahip oldukları, bu neden ile de üretim aşaması için hazır oldukları ifade edildi.

"Avrupa ve Uzak Doğu Bölgelerinden, Sakarya’da Üretilen Bataryaya Teklif Geldi" Ülkemiz sınırları içerisinde üretimi gerçekleştirilen bataryaların içeriği, TOGG’un altyapısını kurabilecek düzeyde geliştirildiği belirtildi. Bu kapsamda yapılan Ar-Ge çalışmalarının içeriği ise tamamen prototip bataryaların seri bir şekilde üretimini içeriyor.

Bataryaların üretimi için yapılan birikim ile birlikte kaynakların doğru tüketimi arasındaki ilişkinin paralel olarak devam ettirildiği bildirildi. Doğru bir strateji uyguladıklarını belirten Tokur, aynı zamanda hem Avrupa hem de Uzak Doğu’da yer alan dünya devi otomobil üreticilerinden, batarya üretimi için ortak çalışma teklifi aldıklarını belirtti. Bu aşama da ülkemize açısından yapılan her bir yatırımın ve desteğin önemli olduğu kaydedildi..
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,293
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst