Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Önden çekiş mi, arkadan itiş mi, 4 çeker mi?

Bu konuyu ivmelenme ve rejeneratif frenleme verimi açısından masaya yatırmak istiyorum.

Biliyorsunuz bir araç hızlanırken ağırlık merkezi arkaya kayar, frenlerken de öne kayar.

Önden çekişli bir araç makul (yumuşak) bir ivmeyle hızlanabilse de yüksek (sert) ivmeyle hızlanamaz çünkü sert hızlanırken aracın ağırlığının büyük bölümü sadece 2 arka tekere biner, ön tekerler yere çok hafif basar. Sert hızlanmada ön/arka tekerlerin payı 10/90 diyebiliriz. Bu sebeple, önden çekişli (ve kuvvetli) bir araçta gazı köklediğinizde hemen patinaj yapmaya başlar. Eğer kuvvetli motorunuz var ve sert hızlanabilmek istiyorsanız bunun tek çözümü var: Arkadan itiş.

Gelelim işin frenleme tarafına. Sert fren yapıldığında aracın neredeyse tüm ağırlığı 2 ön tekere biner, arka tekerler yere çok hafif basar. Sert frenlemede ön/arka tekerlerin payı 90/10 diyebiliriz. Bu yüzden eskiden genellikle önler disk, arkalar tambur fren olurdu. Arkaya tambur fren bile fazla. :)

Burada, rejeneratif frenli elektrikli araçlarda bir açmaz var. Rejeneratif fren demek, çekişin olduğu tekerlerden frenleme yapmak demek. Yani önden çekişli bir araç ön tekerlerden rejeneratif frenlenebilir, arkadan itişli araç ise arka tekerlerden rejeneratif frenlenebilir.

Açmaz şu:

* Eğer sert hızlanma istiyorsanız arkadan itiş yapacaksınız, lakin sadece yumuşak bir rejeneratif frenlemeye (çok kuvvetli motor freni gibi düşünün) sahip olacaksınız. Sert duruşlarda mecburen ön disk frenleri de devreye sokmanız lazım. Bu ise aracın kinetik enerjisini çöpe atmak demektir.

* Eğer güçlü rejeneratif fren istiyorsanız, yani elektriği azami verimle kullanmak istiyorsanız, önden çekiş yapacaksınız, lakin sadece yumuşak bir ivmeyle hızlanabilirsiniz (daha ötesinde patinaja başlar).

Pati çekmeden çok sert hızlanma bir tat/zevk meselesi. Verimli rejeneratif fren ise bir ekonomi meselesi. Benim şahsi damak tadım, önden çekiş yönünde.

Herkesin damak tadına uyan çözüm ise 4 çekerli araç: Hem sert hızlanma, hem de sert rejeneratif frenleme mümkün.

Togg WLTP verisinden ne kadar sapıyor acaba? Arkadan itişli araçlarda, rejeneratif frenin verimi şehir içi menziline çok yansımazsa sapmanın düşük olmasını beklemek lazım ama bilmiyorum.

WLTP testi fiziki araç üzerinde yapılıyor. Arkadan itiş veya önden çekiş veya her ne başka özelliği olursa olsun, o özellikleri taşıyan araç test ediliyor zaten.

4 çeker için yapılan WLTP testi 4 çekeri bağlar, arkadan itiş için yapılan WLTP arkadan itişi bağlar.

Dolayısıyla sorunuzun cevabı: Togg WLTP verisinden sıfır sapıyor.

~~~~~~~

İlave: Belki de şunu demek istediniz: "Togg şehir içinde WLTP verisinden ne kadar sapıyor acaba?"

Pozitif ayrışmasını bekliyorum. Rejeneratif fren şimdilik tüm araçlarda sadece yardımcı fren olarak kullanıldığı için, arkadan itiş veya önden çekişli araçlarda rejenerasyon verimi aynıdır.

Rejeneratif frenin ana fren olarak kullanılması halinde önden çekişliler bariz üstün gelir, zira arkadan itişliler rejeneratif freni ana fren olarak kullanamaz her şeyden evvel. Sadece önden çekişliler ve 4 çekerler ana fren olarak kullanabilir.

Son düzenleme:

WLTP testi fiziki araç üzerinde yapılıyor. Arkadan itiş veya önden çekiş veya her ne başka özelliği olursa olsun, o özellikleri taşıyan araç test ediliyor zaten.

4 çeker için yapılan WLTP testi 4 çekeri bağlar, arkadan itiş için yapılan WLTP arkadan itişi bağlar.

Dolayısıyla sorunuzun cevabı: Togg WLTP verisinden sıfır sapıyor.

~~~~~~~

İlave: Belki de şunu demek istediniz: "Togg şehir içinde WLTP verisinden ne kadar sapıyor acaba?"

Pozitif ayrışmasını bekliyorum. Rejeneratif fren şimdilik tüm araçlarda sadece yardımcı fren olarak kullanıldığı için, arkadan itiş veya önden çekişli araçlarda rejenerasyon verimi aynıdır.

Rejeneratif frenin ana fren olarak kullanılması halinde önden çekişliler bariz üstün gelir, zira arkadan itişliler rejeneratif freni ana fren olarak kullanamaz her şeyden evvel. Sadece önden çekişliler ve 4 çekerler ana fren olarak kullanabilir.
Arkadan itişlilerde, ön tekerlerden tahrik alan kompakt jeneratörler uygulaması ile ana fren olarak kullanım söz konusu olabilir mi acaba?

Arkadaki motorun kısmen girebildiği rejenerasyonun kalan kısmını öndeki hafif kompakt jeneratörler ne kadar kazanabilir?

Arkadan itişlilerde, ön tekerlerden tahrik alan kompakt jeneratörler uygulaması ile ana fren olarak kullanım söz konusu olabilir mi acaba?
Akıllıca bir çözüm bence. (y)

Lakin ana motora ilaveten iki de kompakt jeneratör kullanmak yerine, aracı önden çekiş yapmak daha ekonomik. Tabii hem arkadan itişin ivmelenmesini, hem de önden frenlemenin gücünü bir arada istiyorsanız, ya dediğiniz gibi, veya 4 çeker yapmak lazım.

Bir de şu var, öne jeneratör koyuyorsam otomatikman bunları gereğinde motor olarak da kullanmak isterim. Netice öyle veya böyle 4 çekere gidiyor. :)

Bir de şu var, öne jeneratör koyuyorsam otomatikman bunları gereğinde motor olarak da kullanmak isterim. Netice öyle veya böyle 4 çekere gidiyor. :)

Tahrik motoru olabilecek kadar kütleli ve tekerleğe sürekli bağlı, frenlemeye eşlik edecek bir jeneratör değil de, ayak gazdan çekildiği anda tekerden tahrik almaya başlayan, kuvvetli sabit mıknatısları olan ve aracın motordan tahrik almayan teker hızını frenleme etkisinden bağımsız olarak doğrudan sömüren kompakt bir jeneratör olarak düşünmüştüm.

rejenerasyondan veriminin bu şekilde daha yüksek olacağı gibi bir izlenim edindim ama yanılıyor da olabilirim.

4 çekere gider mi bilmem ama bosch firması, otoyol dışı zorlu koşullar için rejenerasyon ve teker tahrikini ayırmaya dayalı şöyle bir ürün seti sunmuş.

SMG 220 versiyonunun güç-tork değerleri togg'u anımsatmıyor da değil. Güç olarak 20 kw kadar geride duruyor sadece.

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,451
Kullanıcılar
9,837
Son üye
erdal ercan
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap