Alım satım ilanlarınızı T10X İlanları kategorisinde yapınız.
TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Milli Balistik füzelerimiz Tayfun ve Yıldırım hakkında detaylar


Tolgahan

Üye
Katılım
3 Ocak 2023
Mesajlar
20
Tepkime puanı
4
Milli Balistik füzelerimiz Tayfun ve Yıldırım hakkında detaylar.jpg

Milli balistik füzeler Yıldırım ve Tayfun, Türk ordusu tarafından kullanılan etkili balistik füzeler arasında yer almaktadır. Türkiye’nin Ekim 2022 tarihinde testini gerçekleştirdiği Tayfun balistik füzesi ve yine Aralık 2022 tarihinde düzenlenmiş olan Yıldırım balistik füze testi, günlerce gündemde kaldı. Hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde sıklık ile konuşulan milli balistik füzeler, özellikleri ile de büyük yankı uyandırdı. Yerli silah sanayii alanında bu kadar gelişme ivmesi yakalamak çok ama çok da önemli bir gelişme olarak gösterilmektedir.

Tarih boyunca ordusunun eğitimi ve kazanma azminin yanı sıra savaş alanlarında kullandığı savunma araçları ile de öne çıkan Türkler, yeni dönemde de dünyanın savunma sanayi sektörüne yön vermeye devam ediyor. Libya, Azerbaycan ve Ukrayna arenalarında yerli ve milli savunma araçlarının etkin kabiliyetleri ile dünyaya kendisini gösteren ve bugün özellikle insansız hava araçları adına kapısının çalınmasını sağlayan Türkiye, milli balistik füzeleri ile de dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Ekim ayının ortasında deneme atışı yapılan Tayfun füzesi, Yunanistan’ın dahi dikkatini çekmeyi başardı. 456 saniyede 561 kilometreye ulaşarak ülkemizde bulunan en gelişmiş füzenin menzilini ikiye katlayan Tayfun, Türkiye’nin ilk kısa menzilli balistik füzesi olarak da tarihe geçti. Tayfun’un henüz ordunun envanterine girmemiş olduğu da biliniyor.

Yıldırım balistik füzesi, savunma sanayi araçları ile ilgilenenler tarafından sıklık ile merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en uzun menzilli balistik füzesi olarak bilinen Yıldırım, J- 600T olarak da anılmaktadır. Roketsan tarafından tasarlanmış olan uzun menzilli bu balistik füze, lojistik ve altyapı tesislerini anında etkisi hale getirebilmek amacı ile tasarlanmıştır. 1998 yılından bu yana Türk ordusunun hizmetinde olan Yıldırım, şu an üretim aşamasında bulunan dördüncü versiyonu ile gündemde sıklık ile yer almaktadır.

Hali hazırda Türk ordusunun envanterinde bulunan son versiyon Yıldırım III’ün etkili menzili 900 kilometre olarak bilinmektedir. Üretim aşamasında olan Yıldırım IV’ün etkili menzilinin ise 2 bin 500 kilometre olması planlanmaktadır.

Tayfun Balistik Füzesi Özellikleri Nelerdir?

Tayfun Balistik Füzesi Özellikleri Nelerdir.jpg

Tayfun balistik füzesinin özellikleri
, proje gizlilik içerisinde yürütüldüğü için tam olarak bilinmiyor. Ancak şimdilik açıklanan resmi bilgilere göre Tayfun’un kesinleşen özellikleri şu şekilde:
 • 300 kilometreden az menzile sahip BF sistemi
 • 300- 1000 kilometre menzil aralığında BF sistemi
 • 1000- 3000 kilometre menzil aralığında BF sistemi
 • 5000 kilometre ve üzeri menzile sahip BF sistemi
 • Denizaltından atılan balistik füze

Yıldırım Balistik Füzesi Özellikleri Nelerdir?

Yıldırım Balistik Füzesi Özellikleri Nelerdir.jpg

Yıldırım balistik füzesinin özellikleri ile ilgili olarak şimdilik genel bilgiler bulunuyor. 1’inci versiyondan yapım aşamasında olan 4’üncü versiyona kadar menzilleri açıklanmış olan Yıldırım balistik füzenin genel özellikleri şu şekilde:
 • 600 mm füze çapı
 • TNT+ RDX güdüm sistemi
 • 6,10 metre füze uzunluğu
 • 2.100 kg toplam ağırlık
 • 480 kilogram harp başlığı ağırlığı
 • 2.500 kilometrelik menzil
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni İlanlar

En çok görüntülenenler

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
2,458
Mesajlar
5,050
Kullanıcılar
9,984
Son üye
Yalcinm
Üst