TOGG Forumuna Hoş Geldiniz

Sen yoksan bir kişi eksiğiz! TOGG forumumuza kayıt olmayı unutma.

Kayıt Ol

Sponsor Kamu İhale Uzmanı Nasıl Olunur?

Admin

Admin
Yönetici
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
225
İhale uzmanı olmak isteyenler açısından öncelikle bir eğitim alınması zorunlu olur. Üniversitelerin hukuk fakültesi ya da iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümlerinden mezun olan adayların KPSS sınavından da en az 80 puan alması gerekir.

KPSS adı verilen sınav Kamu Personeli Seçme Sınavı olurken bu sınavın ardında da kurumun sınavına girilir. Kamu kurumunun açacağı sınavda başarı gösteren adayların bir de mülakata katılması gerekli olur. Tüm bu aşamaları başarı ile tamamlayan adaylar kamu ihale uzmanı olarak çalışabilmektedir. Bu alanın dinamik bir yapısının olması nedeni ile sürekli güncellenen mevzuatlar bulunur.

Mevzuatların yenilenmesine bağlı olarak kamu ihale uzmanları için çeşitli eğitimler verilir. Kamu ihale kurumlarında uzman olarak çalışmak isteyenlerin tüm aşamalardan başarı ile geçmesi gerekir. Uzmanlar ihalelere yönelik teklif mektuplarının hazırlanmasından sorumlu olacakları gibi ihale sonuçları analiz edileceği zaman da onların bilgisine başvurulur.

Kamu İhale Uzmanı Nasıl Olunur?


İhale uzmanı olarak görev alan adaylar geniş bir çalışma alanına sahip olur. Kamu ihaleleri kamusal alanda ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda açılır. Bu ihalelerin amacı kamu kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasıdır. Kaynakların kamu yararına kullanılması için açılan ihaleler çeşitli biçimlerde yapılır.

Kamu ihale usulü olarak adlandırılan bu uygulamalar sırasında pazarlık usulü, açık ihale usulü ya da belli istekliler arasındaki ihale usulü gibi yöntemlerden yararlanılmaktadır.​

Kamu İhalelerinde Edimin İfasına Fesat Karıştırma​


İhale uzmanı aracılığı ile kamu ihalelerine yönelik çalışmalar sırasında kanuna uygun hareket edilir. Kamu ihalelerini ilgilendiren konularda kamu ihale hukukundan yararlanılır. Bu tür ihaleler sırasında suç olarak adlandırılan çeşitli eylemlerle karşılaşılabilir.

Edimin ifasına fesat karıştırma suçu da kamu ihalelerine yönelik oluşabilecek suçlar arasında yer alır. Bu suç işlenirken ihalenin herhangi bir aşaması söz konusu olabilir. Hukuka aykırı fillerin işlenmesi durumunda edimin ifasına fesat karıştırma olarak adlandırılır. Yargılama yapılacağı zaman da bu suça istinaden dava açılır.

Kamu kurumuna karşı taahhüt edilenler yapılmadığında suç oluşabilir. Bu suç işlendiğinde 3-7 yıl aralığında değişen sürelerde hapis cezası ile karşılaşılabilmektedir. Edimin ifasına fesat karıştırma suçu adli para cezasına çevrilebilen bir suç değildir. Bağlı suçlar arasında yer alan bu suç seçimlik hareketli suçlar kapsamında değerlendirilir.

Bu suça istinaden uzlaşma hükümleri uygulanmaz. Suça yönelik şikâyet süresinden söz etmek doğru olmazken savcılık resen soruşturma açma yetkisine sahiptir. Dava zamanaşımı süresi 15 yıl olarak belirlenmiştir. Dava görüleceği zaman ise asliye ceza mahkemesine başvuru yapılması gerekir.

Kamu ihaleleri söz konusu olduğunda kamu ihale kanununa bağlı olarak çalışma yapılır. Bundan dolayı da kanun koyucu bu alandaki ihtiyaçları yasalarla düzenler.

İhale uzmanı olarak adlandırılan kişilerin kamu kurumlarında çalıştıkları görülürken kamu ihale uzmanı olarak adlandırılırlar. Bu görevi yapabilmek içinse farklı sınavları geçmeleri gerekirken ihalelere yönelik olarak çeşitli sorumlulukları yerine getirmekle görevli olurlar.​
 

Çevrimiçi

Şu anda çevrimiçi üye yok.

En çok görüntülenenler

Forum istatistikleri

Konular
1,928
Mesajlar
3,580
Kullanıcılar
5,293
Son üye
Google'da Bizleri Takip Ediniz!


Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst