Kalorifer Peteği Su Kaçırması Neden Olur?

Kalorifer peteği su kaçırması neden olur? çözümleri nelerdir gibi soruların yanıtını yazımızın devamında bulacaksınız.

Kalorifer peteği su kaçırması neden olur? çözümleri nelerdir gibi soruların yanıtını yazımızın devamında bulacaksınız. Hepimiz aracımızın kalorifer peteğinin su kaçırdığı problemiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu telaşlanmanızı gerektirecek kadar büyük bir problem değildir.

Ancak zamanında problem halledilmezse ortama kaçan sıvılar araç parçalarının kullanım ömrünü kısaltacak, araç kullanım konforunu düşürecek ve istediğiniz performansta ısınma sağlamayacaktır.

Kalorifer peteğinin su kaçırdığını tespit etmeniz zor olacaktır çünkü klima ve havalandırma biriminin (HVAC) içerisinde bulunur. Görüş alanınızda değildir. Camlarda buğulanma olması, torpidonun altından paspasa su damlaması, radyatörün gürültülü çalışması gibi olaylarla karşılaştığınızda kalorifer peteğinin su kaçırdığını anlamalısınız ve bir an önce problemi çözmelisiniz. Aksi takdirde radyatör içerisinde devir daim yapan sıvı azalır ve bu da radyatöre zarar verir.

Kalorifer Peteği Su Kaçırmada En Önemli Etken

Kalorifer peteği su kaçırması neden olur? Kalorifer peteğinin su kaçırmasının nedenlerinin en temel sebebi peteklerde oluşan kirdir. Bu kir peteğin içerisinde suyun dolaşması için gereken alanı istila ederek peteklerin su akıtmasına sebep olur. Peteklerin düzenli bakımlarının yaptırılmaması kirece ve tozların balçık haline gelmesine sebep olur ki bu da peteklerin su akıtması için diğer bir sebeptir.

Bir başka sebep ise peteğin ve radyatörün bağlı olduğu contaların eskimiş olmasıdır ya da petekte aşınma meydana gelmiş olmasıdır. Bu problemlerin temel nedenleri radyatör duyunun uzun yıllar yenilenmemesi veya radyatör contalarının zamanla eskimesi olabilir.

Kalorifer Peteğinin Su Kaçırmasının Çözümleri

Kalorifer peteği su kaçırması neden olur? Eğer aracınızın kalorifer peteği birikmiş kalıntılardan ve kirlerden dolayı su kaçırıyorsa gideceğiniz kaliteli bir serviste peteğin içerisine tazyikli su verilmesiyle aracınızın petekleri kolaylıkla kirden arınacaktır. Eğer problem contalarda ise bu kolaylıkla anlaşılacak ve yenileriyle değiştirilecektir. Herhangi bir servise gidemeyecek durumdaysanız aracınızda su sızdırmaz köpüklerden veya su sızdırmaz bantlardan bulundurmalısınız.

Kalorifer peteğinin su kaçırdığını fark ettiğinizde peteğe veya borulara bu işlemleri uygulayarak geçici bir çözüm elde edebilirsiniz. Ancak en kısa zamanda kaliteli bir servise başvurmanız aracınızın ömrü için daha iyi olacaktır.

Düzenli olarak kalorifer peteği temizliği ve kontrolü yaptırdığınızda toz ve kirin birikmesini önlemiş olursunuz. Ayrıca bu kontroller sırasında contalarda bir problem olup olmadığı durum daha da kötü hale gelmeden anlaşılır ve çözülmüş olur.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu