Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Devirdaim pompası ne işe yarar? Devirdaim pompası nedir? Devirdaim pompasının bozulma nedenleri nelerdir? Devirdaim pompasının diğer ismi su pompasıdır ve motorda kullanılır.

Devirdaim pompası ne işe yarar? Devirdaim pompası nedir? Devirdaim pompasının bozulma nedenleri nelerdir? Devirdaim pompasının diğer ismi su pompasıdır ve motorda kullanılır. Motorun soğutulması için su sürekli olarak sirkülasyon halinde motorda gezmektedir. Bu suyun hareketini devridaim pompası gerçekleştirir. Eğer bu su motorda gezmezse motor aşırı ısınır ve hararet yapar.

Devirdaim pompası ne işe yarar sorusu bu şekilde cevaplanabilir. Devirdaim pompası radyatörden suyu alır ve ardından silindire verir. Bu yüzden radyatöre yakın bir şekilde konumlanmıştır. Devirdaim pompasının asıl görevi olarak makineye su verilmesinin sağlanması olarak açıklanabilir.

Devirdaim Pompasının Arızalanması

Devirdaim pompasının arızalanması çok sık karşılaşılan bir sorun değildir. Motorun soğutulmasında bir sorun olsa dahi bu sorun genellikle başka parçalardan kaynaklanmaktadır. Fakat bu hiç olmadığı anlamına gelmemektedir. Zaman zaman devirdaim pompası da arızalanabilmektedir. Devirdaim pompası ne işe yarar? Sorusunun cevabı yukarı verilmiştir.

Yukarıda belirtilen amaç ile kullanılmakta olan devirdaim pompasının arızalanması çok ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Bu sorunlar genellikle aracın makinesinde görülmektedir. Bu yüzden devirdaim pompası düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmekte ve arızalanma kısa süre fark edilmesi gerekmektedir.

Devirdaim Pompası Ne İşe Yarar?

Devirdaim Pompasının Arızalanma Belirtileri

Devirdaim pompası arızalandığı takdirde bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar aslında birer belirtidir. Bu belirtileri iyi gözlemlemek ve daha büyük sorunlar oluşmadan önce devirdaim pompasının tamir edilmesi gerekmektedir. Devirdaim pompası ne işe yarar sorusunun cevabı yukarıda bahsedildiği gibi makinenin soğutulması olarak açıklanabilir. Bu yüzden devirdaim pompasında görülebilecek arızaların önceden tespit edilebilmesi gerekmektedir. Devirdaim pompasının arızalanma belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

-Devirdaim pompasının su kaçırması. Devirdaim pompasında herhangi bir kırık ya da aşınma varsa pompa su kaçırmaya başlayacaktır. Bu belirti en yaygın ve gözle görülebilir en büyük belirtidir. Bu durumda bir servise gitmek ve gerekirse pompanın değişiminin sağlanması gerekmektedir.

-Aracın hararet yapması. Yukarıda da bahsedildiği gibi devirdaim pompası motorun soğutulmasında kullanılan suyun hareketini sağlamaktadır. Eğer pompa bozulursa suyun sirkülasyonu sağlanamayacaktır. Bu durumda motor aşırı ısınacak ve hararet yapacaktır. Motor aşırı ısınırsa en iyi ihtimalle hiç çalışmaz. Diğer ihtimal ise motorun patlamasıdır. Eğer araç motoru hararet yapıyorsa acilen bir servis ile görüşülmelidir.

Benzer içerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu