Avrupa’da Elektrikli Otomobil Satışlarında Yeni Rekor

Avrupa’da Elektrikli Otomobil Satışlarında Yeni Rekor
1 Paylaşımlar

Otomotiv sektöründe benzin ve dizel gibi yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlardan elektrikli motora sahip otomobil modellerine geçiş hız kazandı. Dünyanın dört bir yanında hem ülkeler hem de dev otomobil firmaları elektrikli otomobil planlarını açıklarken, Avrupa bu alanda öncü olmaya devam ediyor.

Avrupa’da elektrikli otomobil satışları devlet sübvansiyonları ve dizel otomobillerde uygulanan ek vergiler yüzünden rekor büyüme kaydetti. Bağımsız otomobil analisti Matthias Schmidt tarafından Financial Times için derlenen veriler, otomotiv sektöründeki değişimi bir kez daha gözler önüne serdi.

18 Avrupa Ülkesinde Elektrikli Araç Satış Rakamları

18 Avrupa Ülkesinde Elektrikli Araç Satış Rakamları

Avrupa’da elektrikli araçlara geçiş süreci, devlet sübvansiyonları ve emisyon düzenlemeleri sayesinde yeni bir rekor kırdı. Bilindiği üzere dizel araçların emisyon problemi yüzünden geri plana atılması, tüketicilerin otomobil satın alırken elektrikli motora sahip araçları tercih etmesini hızlandırdı.

Son verilere göre Birleşik Krallık da dahil olmak üzere 18 Avrupa ülkesinde satılan yeni otomobillerin beşte birinden fazlası elektrikli modellerden oluştu. Matthias Schmidt tarafından yapılan araştırma sonucunda hibritler de dahil olmak üzere dizel araçların Avrupa genelindeki satış payı yüzde 19’un altında kaldı.

Dizel Araç Kısıtlaması Etkili Oldu

Avrupa’daki otomobil satış rakamlarına bakıldığında 2021 yılının son ayında, 176 bin elektrikli araç satılarak aylık bazda tüm zamanların rekoru kırıldı. Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen elektrikli otomobil satışlarından yüzde 6 daha yüksek oranda satış yapılması dikkat çekti.

Öte yandan aralık ayında satılan dizel araç sayısı ise yaklaşık 160 bin oldu. Otomobil analisti Matthias Schmidt, bu rakamların oluşmasında bazı şehirlerde eski dizel araçlara yönelik çeşitli kısıtlamalar ve vergilerin artırılmasının etkili olduğunu söyledi.

Dizel araç kısıtlamaları ve yüksek vergiler yüzünden tüketiciler elektrikli otomobilleri tercih etmeye başladı. Bu dönemde dev otomobil markalarının yeni elektrikli otomobil modellerinin satılması için uyguladığı teşvikler de etkili oldu.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.