Araç Muayene Neden Yapılır?

Araç Muayene Neden Yapılır? sorusu aracını muayeneye götüren kişiler tarafından merak edilen bir konudur.

 Araç Muayene Neden Yapılır? sorusu aracını muayeneye götüren kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Araç muayenesi trafikte aktif olan motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespit edilmesi amacıyla belirli zaman aralıklarıyla yapılması zorunlu bir muayenedir.

Bu süreler dahilinde muayenesi geciktirilen araçlara cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Aracın kazaya karışması gibi durumlarda görevli zabıta aracılığıyla muayenesinin yapılması gerekli görülebilir. Bu gibi durumlarda  erken araç muayenesi yapılabilir.

 Araç Muayene Neden Yapılır? Aslında araç muayenesinin tanımından da anlaşılması mümkün bir konudur. Trafikte aktif olmak ve muayenesiz araç kullanmak hem kendi can güvenliğimiz hem de diğer araçlarda bulunan kişilerin can güvenliği konusunda büyük risk taşımaktadır.

Kimse bir yerden başka bir yere varmak için canından olmak istemediği gibi can kaybına sebebiyet vermek de istemez. Bu nedenle Araç Muayene Neden Yapılır? sorusunu bir kenara bırakıp araç muayenelerini eksiksiz bir şekilde yaptırmak oldukça önemlidir. Unutmamak gereken konulardan biri de alınan önlemlerin bu tarz kaçınılması arzulanan durumlardan uzaklaştırmak ve hatta korumaktadır.

Araçların düzenli bakım ve kontrollerinin yapılması olası kaza ve can kaybını önleyen bir durumdur. Sürücünün gereken özellikleri taşıması kadar aracın bakım ve kontrollerinin yapılması da önemli bir sorumluluk ve zorunluluktur.

Araç Muayenesi Esnasında Bakılması Gereken Yerler

Periyodik olarak yapılan araç muayenelerinde araçta bulunması şart  bir takım özellikler kontrol edilir. Taşıt tanıtımı, fren sistemi, direksiyon sistemi ve direksiyon, görüş özellikleri, aydınlatma sistemi, süspansiyon, lastik ve tekerler, zorunlu ekipmanlar, gürültü kirliliği kontrolü gibi denetimler araç muayenesi yönetmeliğince yapılır.

Yapılan kontroller sırasında araç tanıtım, şasi ve motor numaraları ile tescil plakasının  aracın “Trafik Tescil Belgesinde belirtilen numaralarla aynı olması gerekir. Araç Muayene Neden Yapılır? kadar konusu kadar muayene yaptırmamanın hukuki yaptırımları da merak edilmektedir.

Muayene zamanı gelip gerekli kontrollerin  yaptırılmamış olduğu  araçların tespiti halinde ciddi para cezaları uygulanır. Araç trafikten belirli bir süre men edilir ve en yakın muayene istasyonuna gönderilir.

Araç muayenesinin yapılıp yapılmadığını internet aracılığıyla da kontrol etmek mümkün olmaktadır.  Muayenesini yapmadığınız araç için ilgili web sitelerinden gerekli adımlar izlenerek randevu oluşturmak kolaylığı da sunulan hizmetlerdendir.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu