2021’de Elektrikli Otomobil Satışları Rekor Kırdı

Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden (ODD) yapılan derlemeye göre geçtiğimiz yıl otomotiv sektöründe elektrikli otomobillerin payı gündeme taşındı. Türkiye’de elektrikli otomobil satışları tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı…

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından geçtiğimiz yılın otomobil satış rakamları basına yansıtıldı. Buna göre 2021 yılında otomobil ve hafif ticari araç satış rakamları, bir önceki yıla göre yüzde 4.6 alarak 737 bin 350 oldu. Genel anlamda otomobil satışları ise 2021 yılında beklentilerin altında kaldı ve 2020 yılına göre yüzde 7.9 azalarak 561 bin 853 oldu.

Elektrikli Otomobil Satışı Yüzde 237 Arttı

Elektrikli Otomobil Satışı Yüzde 237 Arttı

Tüm dünyada otomotiv sektöründe elektrikli otomobillere yönelik giderek artan bir talep olması dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen otomobil markası üreticileri, üretim faaliyetlerine elektrikli otomobilleri daha fazla katmaya ve bu pazardan daha fazla pay aylamaya yönelik adımlar atıyor.

Dünyanın en çok satan otomobil markaları 2021 yılında elektrikli araç üretimlerine hız kazandırdı. Bu süreçte dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de elektrikli otomobil satış rakamlarında ciddi bir artış gerçekleşti. 2021 yılın satılan elektrikli otomobil sayısı 2020 yılındaki rakamlara kıyasla yüzde 237.2 artış yaşadı.

Hibrit Otombil Satışları Yükselişte

Otomotiv Distribütörleri Derneği‘nden (ODD) alınan güncel verilere göre 2021 yılında hangi araçtan ne kadar satıldığı görülebiliyor. Tüm dünyada otomotiv sektörü elektrikli ve hibrit dönüşüm geçirirken, bunun etkileri Türkiye’deki otomobil sektörüne de etki gösterdi. Ülkemizde en çok satılan markaların hibrit motor seçeneğine sahip modelleri bir önceki yıla göre yüzde 105.1 oranında artış gösterdi.

Resmi verilere bakıldığında Türkiye’de hibrit otomobil satışları geçen yıl 49 bin 493’e ulaşırken, oto gazlı otomobil satışları 25 bin 391 ve elektrikli otomobil satışı da 2 bin 846 oldu. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de otomobil satışlarında ilk sırada her zaman olduğu gibi benzinli modeller yer aldı.

2021 yılında Türkiye’de benzinli motor seçeneğine sahip 373 bin 600 adet otomobil satıldı. Dizel motora sahip araçlar ise 110 bin 523 adetle listenin ikinci sırasından kendine yer buldu.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu